PILATES 


PILATES 

Propojuje sílu středu těla s dechem a přítomností. Aktivuje hluboký stabilizační systém. Cvičení Pilates je vynikající prevencí bolesti zad, formuje postavu, zvyšuje flexibilitu a koncentraci.


OSOBNÍ PRAXE

Pohybové lekce vedu od svých 18 let. Metodou Pilates se profesně zabývám od roku 2012. V roce 2011 jsem absolvovala kurz instruktora Pilates Level I + II MAT I - III a Ron Fletcher Towelwork v rozsahu 400 vyučovacích hodin pod vedením Mgr. Renaty Sabongui, která jako první a jediná z České republiky získala v USA vzdělání a absolventský titul od přímých žáků J. Pilatese (Rona Fletchera, Kathleen Grant, Lolity San Miguel). Bylo mi velkou ctí vést 8 let lekce Pilates přímo pro Renatu Sabongui v jejím studiu. 

Mé další působiště:

LivingWell Health Club & Spa HILTON Praha

ENERGY studio Václava Krejčíka

JOGAATELIER Katariny Mikulandové

Další specializační semináře a workshopy:

2012    REFORMER - Marsha Kocábová

2012   Hluboký stabilizační systém - My Pilates

2012   Mezinárodní fitness kongres BEST of FACE - FACE CZECH

2013   Anatomie v praxi - My Pilates

2013   Therabend a míčky  - My Pilates

2013   workshop Pilates Lolita San Miguel  

2014  MAT Super Advanced - Ben Larbi (žák Romany Kryzanowské)

2015  Pěnový válec, Pilates - IQ Pohyb akademie

2016 seminář Těhotné a po porodu, Pilates - IQ Pohyb akademie

2017 Kyfóza vs. lordóza - My Pilates


Pravidelné skupinové lekce:

ÚTERÝ od 19 hod. - v tělocvičně MŠ Dolní Měcholupy, Ke školce 254/12 

STŘEDA od 19 hod. - Sportovní centrum Plechovka v Dubči, Kalašova 196                                                        

(rezervace na www.plechovka-dubec.cz)

Individuální a privátní lekce dle domluvy.


PILATES

PILATES je velice efektivní metoda pohybu, která se zaměřuje na zpevnění centra těla. Nezaměřuje se jen na hluboké břišní svaly a svaly pánevního dna, ale zahrnuje celý trup. Tedy břicho, boky, stehna a záda. Posiluje tělo od jeho středu, zlepšuje funkci svalové kontroly, zvyšuje ohebnost i sílu, upravuje správné držení těla a rozvíjí pohybovou koordinaci. Pro život potřebujeme silný a stabilní střed a zároveň flexibilitu. V rovině fyzické i psychické. Cvičení PILATES aktivuje hluboký stabilizační systém, posiluje svaly podél páteře a svaly pánevního dna. Zároveň je zbavuje přebytečného svalového napětí. Prohlubuje a zkvalitňuje dýchání, aktivuje bránici, čímž napomáhá uvolňování stresu a psychického napětí. Díky koncentrovanému dýchání může mysl odpočívat. Mimořádný důraz je kladen na správné provedení cviků, které vyžaduje plnou pozornost a schopnost vnímat tělo. Tím se uvolňuje proud životní energie, zesiluje citlivost a smyslové vnímání, stimulující ostatní tělesné funkce. PILATES je cestou k posílení a protažení celého těla, harmonii a vitalitě.

Původních šest základních principů PILATES bylo doplněno na celkový počet osm:

KONCENTRACE - DÝCHÁNÍ - CENTRUM TĚLA - KONTROLA - PRECIZNOST - PLYNULOST

IZOLACE - RUTINA

Studie z roku 2018 publikovaná v Journal of Exercise Rehabilitation zjistila, že lidé, kteří cvičili PILATES jednu hodinu třikrát týdně po dobu osmi týdnů, zlepšili svou rovnováhu, stabilitu a pohyblivost. Dokonce více než lidé praktikující jógu nebo ti, kteří necvičili vůbec.

Meta-analýza osmi studií z téhož roku potvrdila, že PILATES má příznivý vliv na duševní zdraví. Lidé praktikující PILATES zaznamenali snížení příznaků deprese, úzkosti i únavy a také zvýšení energie. Stejně jako další techniky, propojující tělo a mysl, přispívá PILATES k fyzické a duševní odolnosti.

PILATES je univerzální metoda, která může mít preventivní, kompenzační či rehabilitační charakter. Je vhodná pro muže i ženy, pro jakoukoliv věkovou kategorii a stupeň kondice. Pro začátečníky i pokročilé. Důraz je kladen na kontrolu a preciznost provedení jednotlivých fází cviků. Důležitější je kvalita než kvantita. Metoda PILATES funkčním způsobem propojuje tělo a mysl, harmonizuje, dodává sílu a rozvíjí potenciál v každém aspektu zdravého života. 

Joseph H. PILATES

"Joe" Pilates se narodil roku 1883 v Německu. Byl synem naturopatky a úspěšného řeckého gymnasty. Jeho zdravotní stav byl velmi křehký. Jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. S podporou rodičů, nezdolnou vůlí a pozitivní motivací se začal věnovat mnoha sportům a napravoval své chatrné zdraví. Gymnastice, lyžování, potápění, boxu, bojovým uměním, kulturistice, šermu i józe. Cvičil venku na čerstvém vzduchu, soustředil se na zlepšení svého dýchání, což mu pomohlo jak s astmatem, tak posléze s jeho celoživotní vášní pro doutníky. Ve svých 14 letech měl tak vypracované tělo, že stál modelem pro kresby do anatomického atlasu. Jeho oblíbený citát Friedricha Schillera zní: "Duch si utváří tělo." 

Systém svých cviků neustále zdokonaloval. Inspiraci nacházel jak ve východních technikách, tak v gymnastice a rehabilitačních cvicích, dokonce při sledování pohybů zvířat. Roku 1912 se přestěhoval do Anglie a na živobytí si vydělával jako boxer, v cirkuse se věnoval akrobacii a na policejní škole Scotland Yardu trénoval budoucí detektivy v sebeobraně. Po vypuknutí 1. světové války byl coby Němec přesunut do internačního tábora, kde pracoval jako zdravotník a své spoluzajatce učil zápasu a sebeobraně. Věnoval se rehabilitaci pacientů upoutaných na lůžko. Právě zde vznikly základy jeho pozdější metody, které dal jméno "Contrology". Zlepšená kondice podpořila imunitu takovým způsobem, že nikdo z internovaných roku 1918 nepodlehl ničivé vlně španělské chřipky. Vzbudilo to nebývalý zájem a  popularitu. Po ukončení války se Joseph Pilates vrátil do Německa, kde v Hamburku trénoval policejní důstojníky. Nicméně poté, co byl nucen trénovat i příslušníky německé armády, byl vývojem politický a sociálních poměrů tak znechucen, že svou rodnou zemi definitivně opustil a emigroval do USA. V New Yorku pak se svou pozdější manželkou Clarou založil první studio, kde osobně cvičil a vedl své svěřence až do 60. let 20. století. Zemřel roku 1967 ve věku 83 let. 

"Každý okamžik našeho života může být začátkem něčeho úžasného."


J. H. PILATES

TĚŠÍM SE NA SETKÁNÍ S VÁMI

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.