PILATES 


PILATES 

Propojuje sílu středu těla s dechem a přítomností. Aktivuje hluboký stabilizační systém. Cvičení Pilates je vynikající prevencí bolesti zad, formuje postavu, zvyšuje flexibilitu a koncentraci.


OSOBNÍ PRAXE

Pohybové lekce vedu od svých 18 let. Metodou Pilates se profesně zabývám od roku 2012. V roce 2011 jsem absolvovala kurz instruktora Pilates Level I + II MAT I - III a Ron Fletcher Towelwork v rozsahu 400 vyučovacích hodin pod vedením Mgr. Renaty Sabongui, která jako první a jediná z České republiky získala v USA vzdělání a absolventský titul od přímých žáků J. Pilatese (Rona Fletchera, Kathleen Grant, Lolity San Miguel). Bylo mi velkou ctí vést 8 let lekce PILATES přímo pro Renatu Sabongui v jejím studiu. 

Mé působiště:

Studio Renaty Sabongui - Pilates.cz

LivingWell Health Club & Spa HILTON Praha

ENERGY studio Václava Krejčíka

JOGAATELIER Katariny Mikulandové

Další specializační semináře a workshopy:

2012    REFORMER - Marsha Kocábová

2012   Hluboký stabilizační systém - My Pilates

2012   Mezinárodní fitness kongres BEST of FACE - FACE CZECH

2013   Anatomie v praxi - My Pilates

2013   Therabend a míčky  - My Pilates

2013   workshop Pilates Lolita San Miguel  

2014  MAT Super Advanced - Ben Larbi (žák Romany Kryzanowské)

2015  Pěnový válec, Pilates - IQ Pohyb akademie

2016 seminář Těhotné a po porodu, Pilates - IQ Pohyb akademie

2017 Kyfóza vs. lordóza - My Pilates

SKUPINOVÉ LEKCE

Individuální a privátní lekce dle domluvy

PRAVIDELNÉ SKUPINOVÉ LEKCE

ÚTERÝ od 19 hod. - Tělocvična MŠ Dolní Měcholupy, Ke školce 254/12

Nový kurz:

15 + 1 lekce zdarma - 2.250 Kč

(2. 1. 2024 - 23. 4. 2024; mimo 13. 2. jarní prázdniny) - Možno zažádat o příspěvek zdravotní pojišťovny.

STŘEDA od 19 hod. - Sportovní centrum Plechovka v Dubči, Kalašova 196

(rezervace na www.plechovka-dubec.cz)


PILATES

PILATES je velice efektivní metoda pohybu, která se zaměřuje na zpevnění centra těla. Nezaměřuje se jen na hluboké břišní svaly a svaly pánevního dna, ale zahrnuje celý trup. Tedy břicho, boky, stehna a záda. Posiluje tělo od jeho středu, zlepšuje funkci svalové kontroly, zvyšuje ohebnost i sílu, upravuje správné držení těla a rozvíjí pohybovou koordinaci. Pro život potřebujeme silný a stabilní střed a zároveň flexibilitu. V rovině fyzické i psychické. Cvičení PILATES aktivuje hluboký stabilizační systém, posiluje svaly podél páteře a svaly pánevního dna. Zároveň je zbavuje přebytečného svalového napětí. Prohlubuje a zkvalitňuje dýchání, aktivuje bránici, čímž napomáhá uvolňování stresu a psychického napětí. Díky koncentrovanému dýchání může mysl odpočívat. Mimořádný důraz je kladen na správné provedení cviků, které vyžaduje plnou pozornost a schopnost vnímat tělo. Tím se uvolňuje proud životní energie, zesiluje citlivost a smyslové vnímání, stimulující ostatní tělesné funkce. PILATES je cestou k posílení a protažení celého těla, harmonii a vitalitě.

Původních šest základních principů PILATES bylo doplněno na celkový počet osm:

KONCENTRACE - DÝCHÁNÍ - CENTRUM TĚLA - KONTROLA - PRECIZNOST - PLYNULOST

IZOLACE - RUTINA

Studie z roku 2018 publikovaná v Journal of Exercise Rehabilitation zjistila, že lidé, kteří cvičili PILATES jednu hodinu třikrát týdně po dobu osmi týdnů, zlepšili svou rovnováhu, stabilitu a pohyblivost. Dokonce více než lidé praktikující jógu nebo ti, kteří necvičili vůbec.

Meta-analýza osmi studií z téhož roku potvrdila, že PILATES má příznivý vliv na duševní zdraví. Lidé praktikující PILATES zaznamenali snížení příznaků deprese, úzkosti i únavy a také zvýšení energie. Stejně jako další techniky, propojující tělo a mysl, přispívá PILATES k fyzické a duševní odolnosti.

PILATES je univerzální metoda, která může mít preventivní, kompenzační či rehabilitační charakter. Je vhodná pro muže i ženy, pro jakoukoliv věkovou kategorii a stupeň kondice. Pro začátečníky i pokročilé. Důraz je kladen na kontrolu a preciznost provedení jednotlivých fází cviků. Důležitější je kvalita než kvantita. Metoda PILATES funkčním způsobem propojuje tělo a mysl, harmonizuje, dodává sílu a rozvíjí potenciál v každém aspektu zdravého života. 

Joseph H. PILATES

"Joe" Pilates se narodil roku 1883 v Německu. Byl synem naturopatky a úspěšného řeckého gymnasty. Jeho zdravotní stav byl velmi křehký. Jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. S podporou rodičů, nezdolnou vůlí a pozitivní motivací se začal věnovat mnoha sportům a napravoval své chatrné zdraví. Konkrétně gymnastice, lyžování, potápění, boxu, bojovým uměním, kulturistice, šermu i józe. Cvičil venku na čerstvém vzduchu, soustředil se na zlepšení svého dýchání, což mu pomohlo jak s astmatem, tak posléze s jeho celoživotní vášní pro doutníky. Ve svých 14 letech měl tak vypracované tělo, že stál modelem pro kresby do anatomického atlasu. Jeho oblíbený citát Friedricha Schillera zní: "Duch si utváří tělo." 

Systém svých cviků neustále zdokonaloval. Inspiraci nacházel jak ve východních technikách, tak v gymnastice a rehabilitačních cvicích, dokonce při sledování pohybů zvířat. Roku 1912 se přestěhoval do Anglie a na živobytí si vydělával jako boxer, v cirkuse se věnoval akrobacii a na policejní škole Scotland Yardu trénoval budoucí detektivy v sebeobraně. Po vypuknutí 1. světové války byl coby Němec přesunut do internačního tábora, kde pracoval jako zdravotník a své spoluzajatce učil zápasu a sebeobraně. Věnoval se rehabilitaci pacientů upoutaných na lůžko. Právě zde vznikly základy jeho pozdější metody, které dal jméno "Contrology". Zlepšená kondice podpořila imunitu takovým způsobem, že nikdo z internovaných roku 1918 nepodlehl ničivé vlně španělské chřipky. Vzbudilo to nebývalý zájem a  popularitu. Po ukončení války se Joseph Pilates vrátil do Německa, kde v Hamburku trénoval policejní důstojníky. Nicméně poté, co byl nucen trénovat i příslušníky německé armády, byl vývojem politických a sociálních poměrů tak znechucen, že svou rodnou zemi definitivně opustil a emigroval do USA. V New Yorku pak se svou pozdější manželkou Clarou založil první studio, kde osobně cvičil a vedl své svěřence až do 60. let 20. století. Zemřel roku 1967 ve věku 83 let. 

Není nad osobní zkušenost....

"Lekce Pilates s Petrou jsou pro mě pravidelnou dávkou energie. Báječné prostředí, báječný kolektiv, báječná lektorka! Její upřímný zájem a pozornost je cítit z  každého jejího slova, činu i pohledu."

OZVĚTE SE

Máte zájem vyzkoušet techniku Pilates a večerní skupinové lekce Vám nevyhovují? Dáváte přednost individuálním lekcím? Máte zájem o cvičení Pilates ve firmě? Napište mi, zazvoňte  a najdeme řešení. Děkuji.


"Každý okamžik našeho života může být začátkem něčeho úžasného."


J. H. PILATES